Hemen TIKLA-ARA!
0 212 472 70 66
Hemen TIKLA-YAZ!
Whatsapp Hattı

IELTS, İngilizce dil seviyesi belirleme için uluslar arası geçerliliğe sahip sınavdır.1989 yılında başlamış ve iki türde yapılmaktadır.The British Council (BC), University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) ve International Development Programme of Avustralian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş İngilizce yeterlilik düzeyini saptamaya yönelik bir sınavdır.

IELTS, kâğıt üzerinde yapılan sınavdır. Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Speaking bölümü bire bir mülakat şeklinde yapılmaktadır. Bu, İngilizce konuşma yetkinliklerinizin en etkili ve doğal şekilde test edilmesi anlamına gelir.

IELTS’de ihtiyacınıza göre IELTS Akademik ya da IELTS Genel İngilizce iki tür sınavlarından birini tercih edebilirsiniz. İkiside dinleme ve konuşma sınavları aynıdır. Okuma ve yazma bölümlerinin içerikleri aldığınız sınavın IELTS Akademik ya da IELTS Genel Eğitim amaçlı olarak değişir.

IELTS her seviyedeki İngilizce dil becerilerinizi ölçmek için tasarlanmıştır. Her bölüm 1-9 arasında tam veya buçuklu olarak (6.0-6.5 gibi) puanlandırılır. Tüm puanlar eşit ağırlıklı olarak dikkate alınır ve Overall Band Score olarak hesaplanır, yani 4 bölümün toplamının 4’e bölümü overall score olarak size bildirilir. IELTS sınavı sonucunda kalma veya geçme gibi bir bildirim yapılmaz. IELTS, her seviyedeki İngilizce dil becerilerinizi ölçmek için ayarlanmıştır.

IELTS sınavına hazırlanmak için adayların upper-intermadiete veya üstü düzeyde genel İngilizce dil bilgisine sahip olmaları gerekir.

NEDEN IELTS SINAVI?

IELTS’i diğer sınavlardan ayıran en önemli özelliği kâğıt-kalem ile yapılmasıdır. Adaylar, kendi eğitim ve sınav sistemlerinden alışık oldukları bu uygulamada gerçek performanslarını gösterebilirler. Diğer sınavlar çoğunlukla bilgisayar ortamında yapılır. IELTS sınavı bir diğer farkı ise konuşma bölümünün bire bir yüz yüze yapılmasıdır.

Alanında uzman eğitmenler adaya kendisini rahatça ifade edebileceği gerçek bir diyalog ortamı sağlar. Diğer sınavlarda konuşma bölümü, mikrofon ve kulaklık ile bilgisayar üzerinden uygulanır ve sağlıklı diyalog ortamı sağlanmaz. Bilgisayar ortamında uygulanan sınavlarda yan yana oturan adaylar aynı anda farklı bölümleri yaparlar. Bu durum adaylar üzerinde konsantrasyon sorunu yaratabilir. IELTS sınavında dinleme, okuma ve yazma bölümleri tüm adaylar için aynı anda başlar ve biter. Konuşma bölümünde ise tüm adaylar birbirinden bağımsız olarak sınavı alırlar.

IELTS sınavı Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölüm ve süreleri,

DİNLEME: 30 dakika

OKUMA: 60 dakika

YAZMA: 60 dakika

KONUŞMA: 11-14 dakika

IELTS Sınav Formatı

Orijinal ismi “İnternational English Language Testing System” (IELTS), iletişim dili olarak İngilizcenin kullanıldığı yerlerde öğrenim görmek veya çalışmak isteyen insanların İngilizce yeterliliğini ölçmek için yapılır. Ielts sınav puanlaması sıfır ile dokuz(9) arasındadır. Akademik IELTS ve IELTS Genel Eğitim olmak üzere iki türü vardır. Akademik IELTS yüksek eğitime başvuranlar için ve IELTS Genel Eğitim türü de İngilizcenin konuşulduğu bölgelerde iş deneyimi, eğitim programları ya da ikincil eğitime başvuran Avustralya, Kanada ve İngiltere’ye göç edenler içindir. Her iki tür de dört dil becerisinde (listening, readinh, writing and speaking) doğru ve geçerli bir değerlendirme sağlar.

IELTS Sınav Şekli

Yaklaşık üç saat süren Ielts sınavı, dört ayrı bölümden oluşur. Listening 40 dakika, Reading 60 dakika, Writing 60 dakika, Speaking 11-15 dakika sürer. Alınan skorlar iki yıl geçerlidir. Haftada bir defa, ayda da ortalama dört defa yapılır. Sınavda geçme-kalma esas alınan bir ölçüt değildir. Başvurunun yapılacağı kurumun belirlediği puanı almak gerekir.

Listening

Dört parçadan oluşan sorular gittikçe zorlaşır. 40 dakikalık sürenin 30 dakikası sınav, kalan 10 dakikası ise cevapları Kâğıda yazmak için kullanılır. Bölümlerin sadece bir defa dinlenilmesine izin verilir.

Reading

Akademik IELTS’te üç bölüm vardır. Bölümlerde bir okuma parçası ve 14 civarı soru vardır. Toplam soru sayısı 40’tır. Genel eğitim IELTS’te üç bölümden oluşur ama beş okuma parçası bulunur.

Writing

Akademik IELTS’te iki görev vardır. Bunlardan birinde diyagram, grafik ya da bir tablo ile ilgili açıklama yapılması beklenir. İkinci görevde eleştiriel kompozisyon yazılır. Genel Eğitim IELTS’te de iki görev vardır. İlk kısımda bir olay açıklanır veya bir mektup yazılır. İkinci bölüm Akademik IELTS ile ayrılır. Speaking

Sınav gözetmeni ile yüz yüze yapılan speaking bölümü konuşma esnasında kaydedilir. Üç kısımdan oluşur. İlk aşamada, adaya kişisel sorular yöneltilir. İkinci aşamada, Sınav gözetmeni tarafından bir kart verilir. Kartta belirtilen konuya bir dakika hazırlandıktan sonra, adayın konu üzerinde iki dakika konuşması beklenir. Son aşamada belirtilen bu konu hakkında gözetmen ile soru cevap yapılır.

İlk üç bölüm (listening-reading-writing) tek günde tamamlanır. Bu bölümlerde ara verilmez. Speaking kısmı farklı bir zamanda da yapılabilir. IELTS sınavında en tecrübeli kadro, en iyi Ielts skoru için Ielts uzman kadromuzla eğitim almak üzere bizlerle irtibata geçebilirsiniz. Yapılan Ielts seviye tespit sonucu en iyi ielts eğitim programı tarafımıza yapılacaktır.