Hemen TIKLA-ARA!
0 212 472 70 66
Hemen TIKLA-YAZ!
Whatsapp Hattı

TOEFL sınavı ana dili İngilizce olmayanların İngilizce bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan (ETS) Educational Testing Services tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır. TOEFL sınavına İngilizce seviyesi ileri düzeye ulaşmış herkes katılabilir. Sınav katılımında yaş, millet veya cinsiyet ayrımı yoktur. Dünya üzerinde İngilizce yeterlilik göstergesi olarak en çok kabul edilen sınav olan TOEFL, hem iş hem de eğitim alanlarında oldukça yaygın olarak talep edilmektedir. TOEFL birçok eğitim kurumunca muafiyet sınavı olarak kabul edilirken, iş alımlarında da önemli bir yer edinmektedir. TOEFL IBT sınavına hazırlanmak için adayların upper-intermadiete veya üstü düzeyde genel İngilizce dil  bilgisine sahip olmaları gerekir.

TOEFL sınavlarının başvuruları internet üzerinden yapılır. TOEFL sınavını uygulayan kurumlar, sınava ev sahipliğini yapmak dışında herhangi bir yetkiye sahip değillerdir. Sınav kayıtları www.ets.org/TOEFL adresinden yapılabilir. İyi bir TOEFL puanı, öğrencilerin yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilmesini, yurt içinde İngilizce öğretim yapmakta olan birçok üniversitenin hazırlık sınıflarından muaf olmasını ve yurtdışında dil eğitimi almış öğrencilerin dil denkliklerini sağlar. Dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket, iş başvurusunda TOEFL, sınavından alınan iyi bir puanı “İngilizce yeterlilik” belgesi olarak kabul eder.

SINAV FORMATI
Okuma, yazma, konuşma ve dinleme şeklinde 4 bölümden oluşur. Her bölüm 30 puan üzerinden değerlendirilir. Sonuç belgesinde her bölüm için ayrı sonuçlar gösterilir. Sınav bilgisayar üzerinden yapılır. Sınav yaklaşık üç buçuk saat sürmektedir, her bölüm 30’ar puandan oluşmaktadır. Sınav toplamda 120 puandır. Adaylar girmek istediği kurumların belirlediği puan ölçütlerine göre sonuç almak için sınava girerler. İnternet aracılığıyla uygulanan bu sınav, dört kısımdan oluşur. (reading-listening-speaking-writing)

Reading

Okuma bölümü 60-30 dakika sürer ve 36-56 sorudan oluşur. Belirli konularda üç veya dört akademik metin verilir ve ilgili sorulara cevap verilmesi beklenir.

Listening

Dinleme bölümü 60-90 dakika sürer ve 34-51 sorudan oluşur. Belirlenen alanlarda akademik konuşmaları ve tartışmaları içerdiği gibi karşılıklı konuşmalardan da dinleme bölümleri vardır. Akabinde, sorular yanıtlanır. Bu bölümlerden sonra 10-15 dakika ara verilir.

Speaking

Konuşma bölümü 20 dakika sürer ve altı görevden oluşur. Okuma ve dinleme bölümlerinde verilen durumlarla ilgili yorum yapma ve güncel ve akademik bir konu ile alakalı fikir vermesi adaydan beklenir.

Writing

Yazma bölümü 50 dakika sürer ve ilk 20 dakikada oknan ve dinlenen metinden genel bi çıkarım yapılması ve yazıya dökülmesi beklenir. Son 30 dakikalık bölümde de sunulan konularda bireyin kendi fikrini yazarak desteklemesi beklenir.Sınava ayda bir kez girilir ve geçerliliği iki yıl sürer. TOEFL IBT sınavında puanlama aşağıdaki gibidir.

- Listening 0-30

- Reading 0-30

- Speaking 0-30

- Writing 0-30

- Total score 0-120

Toplam skor 4 farklı bölümde alınan skorların toplamıdır. Sınavın konuşma bölümünde mikrofonla ses kaydınız alınmakta ve ETS tarafından sonuçlarınız değerlendirilmektedir. Skorumuzu sınava girdiğiniz tarihten itibaren 21 gün  (15 iş günü) sonra ETS’den daha önce almış olduğunuz TOEFL profili ( kullanıcı adınız ve şifrenizle) online kayıt bölümüne girerek internetten öğrenebilirsiniz. Posta ile elinize ulaşması 4-6 hafta arası bir süre olacaktır.